Burmistrz Leśnej wprowadził nowy znak drogowy?

Most między Szyszkową a Kościelnikami Górnymi jest na tyle wąski, że wyminięcie się dwóch samochodów nie jest możliwe. Oczywistym jest więc, że zarządca drogi (w tym przypadku jest to Gmina Leśna) powinien właściwie oznakować takie przewężenie, by ograniczyć ryzyko kolizji. W takich przypadkach stosuje się oznaczenie znakiem D-5, czyli „pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni” oraz z drugiej strony zwężonego odcinka znakiem B-31, czyli „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka”. 

d 5

Znak D-5 "Pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni"

B 31

  Znak B-31 "Pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka"

 

 

Zupełnie różny wygląd tych znaków został przez ustawodawcę z pewnością wybrany celowo, by uniemożliwić kierowcom możliwość pomylenia znaków. Tyle teorii. Jak to wygląda na gminnej drodze?

Po jednej stronie mostu (od strony Kościelnika Górnego) znajduje się znak D-5 (a właściwie dwa znaki, bo jeden jest stary i nieco zniszczony, a drugi nowy – postawiony niedawno).

IMG 0260

Natomiast po drugiej stronie mostu…też znajduje się znak D-5, tyle że zamontowany do góry nogami!

IMG 0263

Trudno jest zrozumieć, skąd wziął się pomysł na "nowy" znak drogowy. Warto pamiętać, że to na zarządcy (czyli w tym przypadku Gminie Leśna) spoczywa obowiązek zapewnienia właściwego oznakowania jezdni, co ma znaczenie szczególnie w sytuacji wystąpienia kolizji. Obecnie kierowcy nadjeżdżający z obu stron mostu mają formalnie pierwszeństwo, więc o wypadek nie jest trudno…