Ratujmy zabytek!

DSC 0129

 

Na redakcyjną pocztę czytelnicy zgłosili sprawę przechylonej po ostatnich silnych wiatrach wieżyczki zabytkowego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny w Kościelnikach Średnich.

Choć kościół wygląda niepozornie, jest to prawdopodobnie jeden z najcenniejszych zabytków regionu. Opuszczony i popadający w ruinę, jest w rzeczywistości unikalnym zabytkiem, który jednak ze względu na zły stan techniczny nie wykorzystuje swojego potencjału. Jest to bardzo stara budowla, datowana na początek XIIIw., choć niektóre źródła podają, że może być jeszcze starsza. Podobno niegdyś na stropie odnaleziono wykutą datę 1002r. Kościół służył parafianom przez setki lat. Jednak w 1945r. został poważnie uszkodzony i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.

W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma to, kto powinien dbać o ten cenny zabytek. Kościół jest własnością Skarbu Państwa, a za jego utrzymanie w dobrym stanie odpowiadają władze powiatowe - w rękach Starostwa w Lubaniu jest to, czy budynek popadnie w zupełną ruinę, czy też stanie się atrakcją, która przyciągnie turystów.

 

 

DSC 0139

Kościół w Kościelnikach Średnich jest starszy od Kościoła Mariackiego w Krakowie. Został wybudowany w stylu późnoromańskim. Ma typową dla tego stylu ciężką i prostą bryłę, grube mury, małe okna. Wieża, której stan obecnie budzi największe obawy, zbudowana jest z kamienia łupanego, a jej szczyt z drewna. Jest nieco młodsza od reszty kościoła i stoi prawdopodobnie już jakieś 500 lat. Sam kościół został jednak wybudowany około 800 lat temu, czyli w czasie, gdy rządzili Piastowie, Polska znajdowała się w okresie rozbicia dzielnicowego, a dąb Bartek jeszcze nawet nie zaczął kiełkować. Na terenie gminy mamy kilka średniowiecznych zabytków – chociażby Zamek Czocha, czy Zamek w Świeciu. Dla turystów przyjeżdżających na nasze tereny wyremontowany i odpowiednio wyposażony średniowieczny kościół mógłby stanowić ciekawe uzupełnienie takiej regionalnej lekcji historii.

Do sprawy remontu kościoła jeszcze wrócimy.

 

DSC 0151

 

DSC 0157

 

DSC 0147

 

DSC 0158