Biblioteczne piątki

Czytanie kształci, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, urozmaica życie. O tym wiedzą wszyscy, jednak statystyki pokazują, że jedynie 41% Polaków w ostatnim roku przeczytało przynajmniej jedną książkę. Tymczasem to hobby przyjemne, a do tego tanie. Pewnie niektórzy powiedzą: „Zaraz, zaraz, przecież książki kosztują!” Tak, ale można je czytać zupełnie za darmo – korzystając z bibliotek. My mając to szczęście, że nie musimy jej szukać daleko, postanowiliśmy dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce. Pomagała nam w tym pani Bożena Kuryś, która pracuje w bibliotece w Kościelniku Średnim.

 

biblio

 

Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co trzeba zrobić, żeby zacząć wypożyczać książki w bibliotece w Kościelnikach Średnich?

Okazuje się, że to bardzo proste. Wystarczy przyjść do biblioteki z dokumentem tożsamości (dowód osobisty, legitymacja szkolna itp.)…i się zapisać. Nic skomplikowanego! Można nawet korzystać z książek bez zapisania, ale wówczas można je czytać tylko na miejscu. Jeśli nie ma się jeszcze ukończonych 18 lat, na pierwszą wizytę trzeba przyjść z rodzicem, który powinien mieć ze sobą dowód osobisty i podać przy zapisie numer PESEL swojego dziecka. Ważne jest też, żeby zapoznać się z regulaminem biblioteki.

Kto może korzystać z biblioteki? Czy są ograniczenia wiekowe? Co, jeśli mieszka się poza gminą Leśna?

Korzystać z biblioteki mogą wszyscy. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych, czy terytorialnych.

Czy korzystanie z biblioteki wiąże się z jakimiś opłatami?

Dla osób z gminy Leśna korzystanie z biblioteki jest bezpłatne, natomiast od czytelników, którzy nie są stałymi mieszkańcami gminy Leśna, pobierana jest kaucja w wysokości 25 zł za 1 wolumin. Ponadto biblioteka posiada dwa stanowiska komputerowe. Korzystanie z komputerów i Internetu jest bezpłatne.

Kiedy biblioteka jest otwarta?

Biblioteka w Kościelnikach jest czynna raz w tygodniu tj. w każdy piątek w godzinach 9.30-16.30.

Jakie książki można wypożyczyć z biblioteki?

Okazuje się, że każdy może znaleźć coś dla siebie, bo książek do wyboru jest niemal 9000! Dostępne są książki dla dzieci i młodzieży: baśnie, bajki, książki przygodowe, obyczajowe, historyczne, opowiadania. Dorośli również mają w czym wybierać spośród literatury polskiej, literatury obcej, czy też popularnonaukowej.

biblio2

 

Biblioteka organizuje także różnego rodzaju wystawy oraz konkursy. W chwili obecnej ogłoszony jest konkurs plastyczny pt. „Ziemia nasza planeta”. W najbliższym czasie ogłoszony będzie Gminny Konkurs „Czytelnik Roku 2016/2017 – II edycja. W maju zaś zostanie zorganizowana wystawa 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz wystawka tematyczna z okazji 170 rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza.

 

Szukając więc pomysłów na spędzenie wolnego piątkowego popołudnia – może warto zajrzeć do biblioteki? A może przy okazji spaceru z dziećmi zaszczepić od najmłodszych lat nawyk czytania? W końcu, jak twierdził Umberto Eco, „Kto czyta książki, żyje podwójnie".