Dąb Szyszkowiak zapomniany?

FullSizeRender

W listopadzie 2015r. z inicjatywy naszej redakcji został złożony wniosek do Rady Miejskiej w Leśnej o uznanie dębu w Szyszkowej za pomnik przyrody. Radni Rady Miejskiej pod koniec lutego 2016r. podjęli w tej sprawie uchwałę i Dąb Szyszkowiak stał się oficjalnie pomnikiem przyrody. Okazało się przy okazji, że jest to pomnik przyrody o największym obwodzie pnia w całej gminie, a nawet - zgodnie z danymi opublikowanymi na stronie internetowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska - nawet w całym powiecie! Przy odpowiedniej promocji mógłby stać się jedną z ciekawostek odwiedzanych przez turystów.

Niestety, mimo że od podjęcia uchwały minęły już niemal trzy miesiące na drzewie nie pojawiła się tabliczka informująca o tym, że drzewo jest pomnikiem przyrody. Tymczasem radni nałożyli na lokalne władze w podjętej przez siebie uchwale „obowiązek monitoringu oznakowania pomnika przyrody i uzupełniania jego braków”. Zastanawiające jest, co stało na przeszkodzie w realizacji tego obowiązku przez tak długi czas? Z pewnością nie jest to kwestia kosztów, gdyż tabliczkę taką można kupić w sklepach internetowych nawet za mniej niż 10 zł.

tabliczka

 

Informacja o nowym pomniku przyrody nie została również zaktualizowana w zakładce Turystyka – Przyroda na stronie Urzędu Miejskiego w Leśnej. Znajdują się tam bowiem nieaktualne dane o liczbie pomników przyrody (Dąb Szyszkowiak jest piętnastym pomnikiem w gminie).

lesnapl

 Szkoda, że promocja niewątpliwych walorów przyrodniczych wydaje się być marginalizowana przez odpowiedzialne za to osoby.