Pomnik poległych z Szyszkowej - nowe fakty!

pomnik2016 1

O tym, że 29 kwietnia 2016 strażacy z OSP w Szyszkowej wraz z członkami Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc podnieśli leżący od lat na ziemi pomnik poległych w I wojnie światowej mieszkańców Szyszkowej (wówczas Örtmannsdorf) informowaliśmy bezpośrednio po tym wydarzeniu. Zwróciliśmy się wówczas do Stowarzyszenia z prośbą o udzielenie szerszych informacji czytelnikom na temat przedsięwzięcia, jednak otrzymaliśmy odpowiedź, że artykuł na ten temat znajdzie się w „Ziemi Lubańskiej”. Pozostało więc nam czekać na publikację i nareszcie się doczekaliśmy.

Jak informuje na łamach ZL Janusz Kulczycki, pomnik został odsłonięty 25 czerwca 1922r. i stał do 1945r., kiedy to został obalony przez pierwszych polskich osadników. Na pomniku znalazły się imiona i nazwiska oraz daty śmierci 27 mieszkańców Örtmannsdorf. Ponieśli oni śmierć w latach 1914-1919 w różnych zakątkach świata – począwszy od samej Szyszkowej (prawdopodobnie w wyniku odniesionych ran), przez Francję, Ukrainę, na Rosji kończąc. Znane są też bliżej losy poległych – na przykład nauczyciela Traugotta Hagena. Został on wcielony do wojska, a następnie ruszył ze swoim pułkiem na front zachodni do Francji. Zginął tam 5 maja 1915r., mając zaledwie 26 lat, w bitwie pod Verdun. Była to niezwykle krwawa i wyniszczająca obie strony bitwa, podczas której życie straciło około 700 tysięcy ludzi (źródło: Wikipedia).

Jak możemy dowiedzieć się z artykułu, już wkrótce obok pomnika stanie pamiątkowa tablica, na której znajdą się szczegółowe dane o każdym poległym żołnierzu.

Z ramienia OSP w Szyszkowej w akcji udział wzięli: Stanisław Witwicki, Piotr Suśniak, Krzysztof Suśniak, Tadeusz Walenista, Sławomir Hyliński, Zygmunt Świrski, Jan Andrzejewski i Sebastian Kokociński. Sprzętu użyczył nieodpłatnie Jarosław Kłosin.

pomnik2016 2

 

pomnik2016 3

 

źródło: "Ziemia Lubańska"nr 11(538)