Na wycieczkę rowerową zapraszamy do Szyszkowej!

Szyszkowa położona jest w bardzo malowniczej lokalizacji, w dolinie Kwisy, u stóp Wielkiego Lasu Lubańskiego. Przebiegająca przez nią droga, choć dość wąska, nie jest nadmiernie uczęszczana przez samochody, co z pewnością może zachęcić do odwiedzenia wsi przez turystów rowerowych. W przewodnikach można znaleźć informacje o znajdujących się tu zabytkach, jednak warto pamiętać, że nie są to jedyne miejsca warte zobaczenia w Szyszkowej. Ostatnio bowiem przybyły dwa nowe.

Już od końca czerwca w Szyszkowej można odwiedzić miejsce pamięci poświęcone niemieckim żołnierzom poległym podczas I wojny światowej, którzy pochodzili z tych terenów. Odwiedzający mogą zobaczyć nie tylko sam pomnik, na którym wyryto nazwiska żołnierzy, ale także pamiątkową tablicę ze zdjęciami oraz z listą poległych. Są wśród nich robotnicy, nauczyciel, rzemieślnicy, stolarz, dekarz, a nawet woźnica. To dobra okazja do poznania skrawka lokalnej historii. Obok znajduje się ławeczka, sprzyjająca kontemplacji, a także odpoczynkowi przed dalszą podróżą. Powstanie tego miejsca to zasługa Ochotniczej Straży Pożarnej z Szyszkowej oraz Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc.

20160819 085231

 

20160819 085300

Kolejny przystanek można zrobić przy unikalnym pomniku przyrody – Dębie Szyszkowiaku, który swoimi rozmiarami przyćmiewa okoliczne drzewa. Na szczęście po kilku miesiącach oczekiwań i kilku naszych artykułach w lipcu pojawiła się nareszcie tabliczka z oznaczeniem pomnika. Drzewo rośnie przy samej drodze, aby zobaczyć tabliczkę trzeba jednak podejść do Szyszkowiaka od „zaplecza” – czyli od strony znajdującego się niedaleko placu zabaw. Ustanowienie pomnika przyrody to inicjatywa czytelników naszego serwisu.

20160818 143605

Szyszkowa to także piękne pejzaże i przyjaźni mieszkańcy, więc zapraszamy do odwiedzenia tej urokliwej wsi. Jeśli więc zamierzasz przejechać rowerem z Lubania w kierunku Leśnej (lub odwrotnie), warto pokonać choć raz tą trasę właśnie wjeżdżając do Szyszkowej.

Zapisz

Zapisz