Dąb w Szyszkowej

                          Dąb na pocztówce z I poł. XXw. (źródło: facebook.pl)                                  

Dąb w Szyszkowej na stałe wpisał się w krajobraz Szyszkowej. W obwodzie pierśnicy (czyli na wysokości 1,3 m) ma ok. 6,18 m. Biorąc pod uwagę ten obwód, można oszacować, że nasz dąb ma już kilkaset lat! Ma on przy tym o około metr większy obwód niż cis rosnący w Henrykowie Lubańskim, który jest najstarszym drzewem w Polsce. Dąb o takim obwodzie, jak ten w Szyszkowej, może mieć nawet 400 lat! Być może w jego cieniu bawił się już mały Johan, który w dorosłym wieku został rektorem Uniwersytetu w Wittenberdze (o tym uznanym filozofie urodzonym w Szyszkowej piszemy w dziale Informacje).

Dąb rósł na pewno w Szyszkowej, gdy Polska zniknęła  z map Europy, gdy Europa doświadczała wojen, gdy Polska odzyskała niepodległość, pamięta dzieciństwo naszych dziadków, rodziców, a i nasze dzieci i wnuki będą pewnie mogły schronić się w jego cieniu w upalny dzień.

Tak duże i stare drzewo to ważny atut naszej wsi, który można wykorzystać turystycznie i dla promocji naszej okolicy. Może stać się wizytówką wsi, miejscem, które będą odwiedzać turyści, by sfotografować ten wspaniały okaz natury. Może więc nadamy mu imię? Najsłynniejszy w Polsce dąb nazywa się Bartek, a nasz? Propozycje imion można nadsyłać na nasz adres lub wpisywać w komentarzach na naszym profilu na facebooku.

 A może należy utworzyć z dębu pomnik przyrody? Co o tym sądzicie? Zapraszamy do głosowania!

 (red.)