Jaka nazwa jest właściwa: Góra Bukowa, czy Góra Liściasta?

wieża ppoż1

Czytelnicy zwrócili nam uwagę na rozbieżności w nazewnictwie miejsca, gdzie wskutek ostatnich decyzji władz, już wkrótce ma się rozpocząć eksploatacja bazaltu. Wielu mieszkańców miejsce, w którym znajduje się wieża obserwacyjna do celów przeciwpożarowych, nazywa tradycyjnie Bukową Górą. Nazwa prawdopodobnie wzięła się od licznie porastających ten teren buków. Dodatkowo na szczycie góry znajduje się altanka z szyldem „Bukowa Chata”, co też może sugerować nazwę.

wieża ppoż2

 

Okazuje się jednak, że w rzeczywistości (zgodnie z oficjalnymi dokumentami) miejsce to nazywane jest Górą Liściastą. Pod taką nazwą można znaleźć to miejsce na mapach.

mapka góra

Co więc z Bukową Górą? Okazuje się, że również istnieje i do tego jest oddalona od Liściastej Góry o zaledwie kilka kilometrów. Niestety, nie jest już porośnięta drzewami, choć, jak sama nazwa wskazuje znana była niegdyś z pięknej naturalnej buczyny górskiej, o wieku około 130 lat. W 1959 roku utworzono tutaj nawet około 25 hektarowy rezerwat, który zlikwidowano jednak…tuż po podjęciu wydobycia kamienia. Teren Bukowej Góry zajmuje obecnie bowiem kopalnia bazaltu. Względy gospodarcze przeważyły w tym przypadku nad potrzebą ochrony przyrody.

 

Czy taki sam los czeka Górę Liściastą? O sprawie pisaliśmy na naszych łamach. Wydobycie powinno rozpocząć się do końca 2017r. Czy to oznacza, że przed nami ostatni rok na cieszenie się lasem na zboczach Liściastej Góry?

liśc 14

Sowa na Liściastej Górze, 2016

 

Źródło: http://www.eko.luban.com.pl/index.php?id=sladami#lubanska

Zapisz