Debata wyborcza kandydatów na burmistrza Leśnej

21 października, czyli w najbliższą niedzielę, odbędą się wybory samorządowe, podczas których będziemy wybierać m.in. burmistrza naszej gminy. Będziemy mogli oddać głos na jednego spośród czterech kandydatów:

  1. Szymona Surmacza
  2. Gabrielę Pijanowską
  3. Karola Kusibaba
  4. Stanisława Marczyńskiego.

W dniu 18.10.2018r. w OKiS w Leśnej odbyła się pierwsza w historii naszej gminy debata wyborcza, na którą zaproszeni zostali wszyscy kandydaci. Organizatorem debaty był jeden z komitetów wyborczych – KWW Gmina Plus, który około 20 dni wcześniej wysłał zaproszenia do uczestnictwa, ale też współorganizacji tego wydarzenia do wszystkich komitetów wystawiających kandydatów na burmistrza. W zaproszeniu można przeczytać:

Samo przeprowadzenie debaty i udział w niej wszystkich zainteresowanych, będzie wygraną całej naszej społeczności – pokażmy mieszkańcom Leśnej, że zależy nam na dialogu, porozumieniu i przede wszystkim otwartości”.

Komitety zostały zaproszone do współorganizacji i zachęcone do kontaktu przed debatą, by wspólnie ustalić szczegóły. Treść zaproszenia dostępna jest na stronie komitetu Gmina Plus.

JAK PRZEBIEGAŁA DEBATA?

W dniu wczorajszym, o godzinie 18:00, sala widowiskowa OKiS pełna była mieszkańców gminy. W korytarzu czekały na wszystkich domowe ciasta, owoce z lokalnych sadów, wata cukrowa i popcorn. Na dzieci czekały animacje oraz skręcanie baloników. Licznie przybyli mieszkańcy mogli porozmawiać z kandydatami na radnych i członkami komitetu Gmina PLUS, którzy również przybyli na debatę.

debata2

Zrzut ekranu z transmisji na żywo prowadzonej przez stowarzyszenie Viribus Hominum - Odwaga Ludzi.

Sama debata rozpoczęła się o 18:15, ponieważ cała sala czekała akademicki kwadrans na przybycie wszystkich kandydatów na burmistrza, dla których przygotowane były krzesła na głównej scenie. Jednakże okazało się, że na debatę stawił się tylko jeden kandydat na stanowisko burmistrza – Szymon Surmacz.

debata

Zrzut ekranu z transmisji na żywo prowadzonej przez stowarzyszenie Viribus Hominum - Odwaga Ludzi.

 

Kandydat na burmistrza Szymon Surmacz, zgodnie z zaproponowanymi warunkami debaty, miał przygotowane w kopertach pytania dla swoich kontrkandydatów. Zadał je publicznie, a poruszył w nich m.in. kwestie związane z wątpliwościami dotyczącymi ich programów wyborczych, deklaracji składanych przez konkurentów, a także sprawę przyczyn zbyt dużych kosztów ponoszonych przez gminę (a co za tym idzie mieszkańców) za odbiór śmieci. Z racji nieobecności pozostałych kandydatów, pytania pozostały bez odpowiedzi.

Następnie przytoczył różnego rodzaju „plotki”, jakie w trakcie kampanii zasłyszał od ludzi na swój temat. Potraktował je jako pytania, które mogłyby paść z ust nieobecnych kontrkandydatów. Wyjaśnił wątpliwości i przedstawiał argumenty na niesłuszność stawianych mu zarzutów.

Kolejne półtorej godziny trwało odpowiadanie na pytania zadawane przez ludzi zgromadzonych na sali, a także pytania przekazywane za pośrednictwem Facebooka (przekazywane były one przez stowarzyszenie Viribus Hominum – Odwaga Ludzi, które prowadziło również transmisję na żywo całego wydarzenia). Padały różne pytania, dotyczące praktycznie każdego obszaru funkcjonowania gminy. 

Niestandardowym pomysłem był moderator, którego rolę pełniła po prostu…truskawka-minutnik, trzymana przez widownię. Po upływie wyznaczonego czasu 2 minut na odpowiedź, sygnał dźwiękowy dawał znać, że pora na kolejne pytanie.

Na zakończenie debaty miał miejsce symboliczny akcent. Szymon Surmacz zaapelował, by każdy w życiu zajmował się tym, w czym jest dobry. W tym kontekście „wręczył” nieobecnym na debacie kontrkandydatom prezenty: Stanisławowi Marczyńskiemu hełm wojskowy, Gabrieli Pijanowskiej antyczną maszynę do pisania, a Karolowi Kusibabowi gitarę. Widownia na zakończenie spotkania zareagowała oklaskami.

„Takiej pozytywnej energii jak na debacie dawno nie widziałam. Ludzie poczuli, że mogą razem coś zmienić. I nie wstydzę się, że będę głosować na Pana Surmacza” – napisała jedna z internautek pod własnym nazwiskiem w komentarzu po debacie.

Bezpośrednio po debacie w internecie pojawili się jednak również anonimowi przeciwnicy. Na jednym z portali anonimowo napisano na przykład: "Co to wogóle [pisownia oryginalna] za ludzie poszli na tą debatę. Jakaś banda zmanipulowanych oszołomów Ale ostatecznie i tak przegracie i wtedy zobaczycie." 

Kto wygra wybory? Tego obecnie nie wie nikt. Zadecydujemy o tym wszyscy w dniu 21.10.2018r.

Debaty wyborcze to standardowa i bardzo popularna formuła, stosowana na całym świecie w okresie wyborczym, która ma na celu przedstawienie wszystkich kandydatów wyborcom i wysłuchanie ich. Niestety, w Leśnej na scenie zamiast trzech kandydatów stały puste krzesła, mimo że pełna sala mieszkańców gminy oczekiwała na spotkanie z nimi.

Całą debatę można obejrzeć tutaj.

Film o 9:00 rano dzień po debacie miał ok. 1700 wyświetleń, co oznacza, że formuła debaty cieszy się dużym zainteresowaniem.